Yumartalık Kanseri

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Dokusunda pek çok farklı hücre bulunan yumurtalıkların ana yapısını epitelyum hücreler oluşturur.  Epitel hücrelerde ya da embriyonik döneme ait hücrelerde meydana gelen kontrolsüz bölünme ve çoğalma sonucunda yumurtalık kanseri oluşabilir. Daha çok menopoz sonrası görülen yumurtalık kanserlerinin yüzde 80’i epitelyum dokuda oluşur. 20 yaşın altında görülen yumurtalık kanserlerinin yüzde 60’ında ise embriyonik tümörler görülmektedir.

Diğer jinekolojik kanserler ile karşılaştırıldığında, erken dönemdeki yumurtalık kanserleri hemen hemen hiçbir belirti göstermez. Erken teşhisin önemli olduğu yumurtalık kanserinin teşhisinde rutin ultrason tetkikleri çok önemli bir etkendir.

Menopoz Sonrası Risk Daha Çok Artar

Yumurtalık kanseri, köken aldığı dokunun türüne bağlı olarak ikiye ayrılır. Hastalığın türü, ortaya çıkma ihtimali ve başlama yaşını değiştirmektedir. Hiç doğum yapmamış olma ve ailede, meme ve yumurtalık kanseri öyküsü olan kişilerin hastalığa yakalanma riski yükselmektedir. Ancak en önemli risk faktörü ileri yaş olarak kabul edilmektedir. Özellikle menopoz sonrası tek başına östrojen hormonu desteği, yumurtalık kanserini tetikleyen faktörler arasındadır.

Yumurtalık Kanseri Sessiz Sessiz İlerler 

Yumurtalık kanserinin en önemli özelliklerinden biri, hiçbir belirti göstermeden ilerlemesidir. Hastalık belirli bir evreye geldiğinde  bu olguların belli bir kısmı bölümü jinekolojik muayene sırasında tesadüfen fark edilir. Karında şişlik ve vajinal kanama gibi şikayetler tek bu hastalığa özgü olmamakla birlikte yumurtalık kanserinin de ilerlediğinin kanıtlarındandır.

Yumurtalık Kanserini Gösteren Belirtiler

* İştah kaybı
* Hızlı bir şekilde tokluk hissedilmesi, şişkinlik
* Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik ve özellikle kabızlığın ortaya çıkması
* Mesane alışkanlıklarında değişiklik ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı
* Vajinal kanama
* Kilo kaybı
*Karında basınç hissi ve şişkinlik
* Kasıkta dolgunluk veya ağrı
* Uzun süreli hazımsızlık
*Gaz veya bulantı.